Skolyoz Ameliyatı

 

Skolyoz

Normal bir omurgaya arkadan bakıldığında düz bir şekilde sıralanırken skolyoz’da omurgada yana doğru eğrilik görülmektedir. Skolyozun bir çok türü olmakla birlikte en çok idiyopatik (sebebi bilinmeyen) Skolyoz görülmektedir. Bunun dışında Konjenital (doğuştan) ve nöromuskuler (kas ve sinir hastalıklarına bağlı) skolyoz diğer sık görülen türlerdir.
Skolyoz ameliyatı sınırı 40 derece ve üstüdür. Yalnız bazı durumlarda 40 derecenin altında da müdahale edilmesi gerekebilir.

Skolyoz Ameliyatı Süreci
Skolyozun çeşitleri olduğu gibi ameliyatının da birçok çeşidi bulunmaktadır. Yapılacak ameliyat skolyozun tipi, hastanın yaşı ve eğriliğin derecesine göre farklılık göstermektedir. Ayrıntılı muayene ve gerekli tetkiklerden sonra ameliyata karar verilen hastanın omurgası düzeltilerek birbirine tutturulur ve kaynatılır. Kimi zaman üstteki eğriliği dengelemek için altta başka bir eğrilik oluşur. Erken dönemde henüz esnekliğini kaybetmeden yapılacak ameliyatlarda özel bir teknik kullanılarak üstteki eğrilik düzeltilir ve alttaki eğrilik de buna bağlı olarak düzelir. Dolayısıyla alttaki kısımlar dondurulmaz. Bu sayede omurganın bu kısmı serbest bırakılarak daha fazla hareketli bir omurga elde edilmektedir.

Omurga büyümesi tamamlanmamış hastalarda dondurma işlemi yerine büyüyen çubuklar kullanılmaktadır. 6 aylık aralıklarla ameliyathane koşullarında omurga büyümesi tamamlanıncaya kadar uzatma işlemi yapılmaktadır.
Son zamanlarda dünyadaki gelişmelerle eş zamanlı olarak ülkemizde de omurga büyümesi devam eden hastalara manyetik yani dışarıdan uzaktan kumanda ile büyüyen çubuklar başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu teknik sayesinde çocuklar 6 ayda bir narkoz almaktan kurtulmakta ve ailesiyle birlikte ameliyat stresinden uzaklaşmaktalar. Bu özel çubuk kullanılan hastalar ameliyatsız poliklinik şartlarında muayene masasında ortalama 3 aylık periyotlarda uzatma işlemi uygulanmaktadır. Hasta ve ailesi için oldukça önemli olan bu teknik omurga merkezimiz tarafından oldukça sık kullanılmaktadır.
Eğriliğin çok fazla olduğu bazı hastalarda ek olarak gövdenin ön kısmından ek bir cerrahi girişim de gerekebilir.

Skolyoz Ameliyatı Sonrası Nasıl olur ?
Hastalar ameliyat sonrasında genellikle 5-7 gün içinde hastaneden taburcu edilirler. Okula gidebilme gibi günlük rutin aktivitelerine oldukça kısa zamanda geri dönerler.

Bir cevap yazın