Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatı, meme dokusu altına ya da kas dokusu altına yerleştirilen meme protezleri ile meme hacminin artırılması işlemidir. Bu müdahale yapısal olarak küçük memeler için, asimetriler ve boyut farklılıkları için ya da doğumdan sonra küçülmüş ve içi boşalmış memeler için uygulanabilir.

Meme büyütme ameliyatı ideal olarak, genel anestezi altında ameliyathane koşullarında yapılmaktadır. Ortalama bir saat sürer. İlk üç gün içinde hastanın durumuna göre pansuman inceltilerek, sporcu sütyeni dediğimiz özel bir sütyen giydirilmektedir. Estetik cerrahlar bu sütyenin en az iki ay kullanılmasını önermektedir. Memede geçici şişlik, morumsu renk değişikliği ve meme ucunda hissizlik olabilir; ancak belirli bir süre sonra kaybolmaya başlar. Meme etrafında birkaç hafta yanma hissi olabilir. 3-4 hafta memeye fiziki temasla ağrı ve duyarlılık olabilir. Dikişler 7-12 gün içinde alınır. Hastalar meme büyütme ameliyatından sonra doktor izniyle 3-4 gün içinde işlerine dönebilirler.

Meme büyütme ameliyatı sonrası kanama, enfeksiyon (iltihap) ve dikişlerin açılması riski seyrek görülür. Çok seyrek olarak protez kapsülü içinde enfeksiyon olabilir. Bu durumda öncelikle antibiyotiklerle tedavi yapılır. Enfeksiyon devam ediyorsa, protezin çıkarılması ve değiştirilmesi gerekebilir.

Ameliyat şartları gereği, ameliyatınız öncesinde belli bir süre aç kalmanız gerekecektir. Anestezi ve kan tahlilleri kontrolünüzde size bu süre, ameliyat saatinize göre söylenecektir. Bazen ameliyat öncesinde yemek yiyip doktorlara söylenmeyen durumlar yaşanabilmektedir. Doktorlarınızdan saklamamanızı tavsiye ederiz. Güzelleşmek için yapılan bir ameliyat sizi mutsuz etmemesi açından da önemlidir. Unutulmalıdır ki, estetik ameliyat da olsa genel anestezi ameliyatlarının kuralları değişmemektedir.

İstirahat döneminiz 3-4 gündür. Operasyon sonrasında 4. gün işe giden kişiler bulunmaktadır. Ama 1 hafta iş yerinden izin alıp istirahat etmek isteyen kişilerde olmaktadır. Tıbbı açıdan 4 günden sonra işe başlamanızda sakınca yoktur. Ağır spor aktivitelerini 6-8 hafta sonra yapabilirsiniz. İlk iki haftadan sonra uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. İlk iki hafta göğüsler normalden fazla büyük olacaktır. Operasyondan 3-4 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Ameliyattan sonrasında morluklar, şişlikler ve hissizlik olabilir. Bunlar normaldir.

Bir cevap yazın