Liposuction

Liposuction uygulaması obezite tedavisi değildir. Kilo ve egzersizler sonrasında verilemeyen kilolar da etkilidir. Yağ aldırma işlemi genel anestezi ile yapılmaktadır. Bölgeye bağlı olarak 1 saat ile 2,5 saat sürebilmektedir. Ameliyat sonrası o geceyi hastanede geçirmeniz istenecektir.
Ameliyat sonrası vücudu saran korse giyinmeniz istenecek ortalama en az 1 hafta kadar korse ile kalmanız istenecektir. Ameliyat iyileşme süreci 1 hafta ile 1 ay sürmektedir. Ameliyat sonrası şişlikler oluşmakta ve zamanla doktorunuz da tavsiyeleri ile yok olmaktadır. Ameliyat kesisi küçük kesiler açılarak kanüller yardımıyla yağlar ulaşılmakta ve kanül ve vakumlar sayesinde yağların emilimi sağlanmaktadır.

Yaptığınız spor ve diyete rağmen bazı bölgelerinizdeki biriken yağlar gitmiyorsa o zaman liposuction uygulanır. Örneğin, kilonuzdan memnunsunuz ancak bazı bölgelerinizde kıyafetlerinizden taşmalar oluyor (bel, basen gibi), işte bu bölgelere liposakşın uygulanabilir. Ayrıca yeni doğum yapmış anneler de liposuction için uygun adaylardır ancak bunun için ilk bir yılın bitmesi beklenir. Bu bir yılda hamilelikte alınan kiloların verilmesi beklenir. Geri kalan yağlı bölgelere müdahale yapılır.

Liposuction – yağ aldırma için uygun zaman nasıl belirlenir?

• Kilonuz vücudunuz ile orantılı ise ancak bazı bölgelerde birikme varsa,
• Son 6 aydır ya da daha uzun süredir aynı orandadır,
• Deri tonusu ve elastikiyeti iyi olanlar,
• Dirençli bölgelerde yağ birikmesi olanlar,
• Ruhsal ve psikolojik sorunları olmayan kişiler,
• Derisinde sarkma ve gevşeme olmayanlar
Ameliyat için karar vermeden önce bu alanda tecrübeli bir cerrah ile görüşmelisiniz. İlk görüşmede doktorunuz sizi muayene edecek ve ameliyat öncesi ve sonrası bilgi verecektir. Şeker hastalığı, dolaşım bozukluğu, kalp, akciğer veya karaciğer hastalığı, sigara alışkanlığı, gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz komplikasyon oluşma riski artar. Belirli bir rahatsızlığınız varsa bunu mutlaka doktorunuz ile paylaşmalısınız.

Bir cevap yazın