İmplant

İmplant küçük titanyum vidalar yeni kronlarınızı görünmeden ve güvenli biçimde taşıyan yapay diş kökleridir. Sağlıklı dişlerinizin kesilmesine ve kronlarla kaplanmasına gerek yoktur ve kroşeler konusunda endişe etmenize gerek kalmaz. İmplant destekli dişleriniz doğal dişlerinizden ayırt edilemeyecektir. İmplant tedavisinin başarılı olmasını etkileyen en önemli faktörlerden biri, var olan kemiğin kalitesiyle eşdeğerdir. Aynı zamanda implant tedavisinden önce ve implant ağızda olduğu sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekir. İmplantlar, hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece uygulanabilir. Belirli bir yaş limiti yoktur; fakat kemik gelişimi tamamlanmamış genç hastalarda implant tedavisi uygulanmayabilir. İmplantlar estetik görüntü olarak sıkıntı yaratmazlar. İmplantın yapı maddesi çoğunlukla titanyumdur. Çok ileri teknoloji ile üretimleri yapılanimplantlar vida şeklindedirler. İmplantlar şu isimlerle de anılırlar; implantat, implante, çakma diş, vida diş, vidalı diş.

İmplant tedavileri iki aşamadan oluşur. Cerrahi aşama ve üst yapı aşaması. İmplantlar cerrahi işlemle yerleştirildikten sonra belli bir süre beklenir. Bu bekleme süresi “osteointegrasyon” denilen implantın çene kemiğiyle biyolojik olarak kaynaşması için gerekli olan süredir. Her eksik diş için ayrı ayrı implant kökü oluşturulmasına gerek yoktur. İmplant uygulanacak bölgeye bağlı olarak yerleştirilecek 2 adet implant 2 veya 4 adet dişin işlevini görebilir.
İmplant tedavilerinde hiç diş olmayan ağızlarda, sabit veya hareketli protez de kullanılır. Her hasta için implant sayısı değişebileceği gibi, kemik tozu membran gibi kemik yapısını destekleyecek maddeler gerekebilir. İmplantlar genelde estetik nedenlerle kullanılmazlar. İmplantların kullanılmasındaki amaç protez dişlere dayanak vermektir. Ancak implant üstüne uygulanacak dişler estetik dişler kullanarak kozmetik düzeltmeler yapılabilir fakat böyle bir tedaviye başlamadan önce beklentilerinizi tamamı ile diş hekiminize danışmalısınız.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

  1. Çok daha iyi bir şekilde yiyeceklerin çiğnenebilmesi ve her istediğinin rahatça yenilebilmesi.
  2. Daha estetik bir görüntü
  3. Özgüvendeki artış ile birlikte daha mutlu bir sosyal hayat
  4. Her türlü gıdayı rahatça tüketmeye imkan sağladığı için daha sağlıklı bir beslenme …

Bir cevap yazın