Göz Kapağı Estetiği

Göz kapakları bakışımızı etkileyen yapılardan biridir. Yaşlanmada ilk etkilenen bölgedir. Üst ve alt göz kapaklarındaki torbalanma ve buruşmuş deri hastaya uykusuz, yorgun ve üzgün bir ifade verir. Göz kapağı operasyonu sonrası daha canlı bakış, iri gözler, göz kapağı, daha genç bakış , daha etkileyici gözler sağlanabilir.

Göz kapağı estetiği 20 yaşından sonra yapılabilen bir operasyondur. Ancak hasta gurubumuz genelde 30 yaş üstüdür. Üst göz kapağı operasyonu sonrasında kalan iz, üst göz kapağının ortasında kalır ve 6 ay içinde ten rengini alır. Alt göz kapağında ise kirpiğin hemen altında olur 3-6 ay içinde ten rengini alır. Yalnız üst göz kapağı operasyonu yapılacak ise lokal anestezi ile yapılabilir. Eğer alt ve üst göz kapağı birlikte ameliyat edilecek ise genel anestezi tercih edilir. Bu operasyonlarda göz kapağındaki deri fazlalığı çıkarılır. Göz kapağında fazla yağ mevcut ise alınır ve gevşeyen zar onarılır. Bazı hastalarımızda yağ torbalanması var gibi gözükse de yağ fazlalığı olmayabilir. Bu grup hastalarda eğer yağ doku çıkarılır ise göz etrafında çökmeler olabilir. Bu nedenle bu hastalarda yağların yerlerini değiştirmek daha etkili bir tedavi olacaktır. Göz kapağı operasyonlarının göz ile hiçbir ilgisi yoktur.

Ameliyat sonrası eriyen dikişler kullanılır. Dikiş alınmaz. Ameliyattan sonra gözler kapatılmaz, dikiş hattında ince bir bant olur. Operasyon sonrası 4-5 gün süren morluk ve şişlik olabilir. Operasyon genel anestezi ile yapıldı ise hasta 6 saat sonra evine yollanır. Eğer operasyon lokal anestezi ile yapılırsa 1 saat sonra evine yollanır.

Bir cevap yazın