Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel Lazer; Akne sivilce izleri, yüz ve boyun kırışıklıkları, cilt gençleştirme, çatlak ve vücuttaki izlerin tedavisinde bir çok yöntem kullanılabilirken aynı zamanda bu konu için bir çok lazer sistemide kullanılmaktadır. Bunlar; 1,540 nanometre dalgaboyu Erbium Glass lazer (Er: Glass), 2,940 nanometre dalgaboyuna sahip Erbium YAG lazer (Er: YAG) kliniğimizde bu amaçlı Asclepion marka Er yag lazer ve Er Yag fraksiyonel lazer kullanılmaktadır, 10,650 nanometre dalgaboyuna sahipKarbondioksit lazer (CO2) kliniğimizde bu amaçlı Lutronic ECO2 fraksiyonel karbondioksit lazer kullanılmaktadır.

Özellikle Erbium Glass sistem ile ciltteki kırışıklıklar, izler, çukurlar ve yara izleri tedavi edilmektedir; ancak bu sistemlerin etkinlikleri lazer dalgaboylarının kısa olmaları nedeniyle daha sınırlı olup, bazen çok sayıda uygulamaya rağmen istenilen noktaya varmak mümkün olmamaktadır

Fraksiyonel lazerler nasıl etkili olur?

Fraksiyonel lazerler cildin üst ve alt tabakalarında etkili olmaktadır. Fraksiyonel lazer sistemlerinde lazer ışığı cilde minik sütunlar halinde gönderilir ve bu bölgelerde yeni kollajen oluşumu tetiklenir. Bu yöntemin avantajı, minik hasar bölgelerinin etrafında sağlam cilt alanlarının kalması sebebiyle ciltteki hasarın az olmasıdır. Böylece cildin iyileşmesi çok daha hızlı olmakta ayrıca lazerlerin yan etki oranı azalmaktadır.

Fraksiyonel lazerler kaç çeşittir?

Günümüzde fraksiyonel lazerler iki gruba ayrılır. Soyarak etkili olan ve soymadan etkili olan fraksiyonel lazerler olarak adlandırılırlar.

Soymadan etkili olan fraksiyonel lazerler hangileridir?

1550 nm, 1440 nm, 1540 nm dalga boyundaki cihazlardır. Fraksiyonel lazer (fraxel) olarak ilk bildirilen lazer sistemidir. Üst deride fazla değişiklik yapmadan alt deride ısı hasarı yaparak ciltte yenilenme sağlar.

Soyarak etkili olan fraksiyonel lazerler hangileridir?

10600 nm CO2 lazer ve 2940 nm erbium lazerler kullanılır. Bu fraksiyonel lazer üst deride soyulma ile birlikte alt deride yenilenme olur.

Fraksiyonel lazer hangi tedavilerde kullanılır?

Cilt gençleştirme (kırışıklık tedavisi, cilt sarkma tedavisi) Sivilce (akne) izi tedavisi Çatlak tedavisi Yara izi tedavisi Leke tedavisi

Fraksiyonel lazerler ne kadar etkilidir?

Fraksiyonel lazerlerle hafif orta dereceli kırışıklık, lekeler ve yüzeyel sivilce ve yara izlerini giderebilir. Derin kırışık, leke ve izlerde düzelmeler yapabilir.

Fraksiyonel lazerler nasıl ve kaç seans uygulanır?

Fraksiyonel lazerde tedaviler seanslar halinde yapılır. Şikayetin cinsine göre en az 3-5 seans 3-8 hafta aralıklarla yapılabilir. Uygulama esnasında bazı hastalarda rahatsızlık hissi olabilir. Lokal anestezik kremler veya soğuk hava üfleyen aletlerle bu rahatsızlık hissi kolayca giderilir.

Bir cevap yazın