Burun Ameliyatı ve Ergenlik

Bu konuda benim de tıp literatürüne naçizane katkılarım oldu. Henüz bir Asistan hekim iken bu konunun önemini fark etmiş ve çalışmalar yapmaya başlamıştım. Çalışmalarımızın ve ameliyatlarımızın sonuçlarını da uzun süreli takiplerle gözlemledik ve artık güvenle eski bilinenin aksini iddia edebiliyoruz.

Bu arada bazı terimlerin de içini doldurmak, hatta aydınlatmak gerekiyor. Öncelikle ergenlik nedir? Hangi yaşları kapsar. Kızlarda ve erkeklerde farklı yaş dönemlerini içermekle birlikte, kızlar ergenliğe daha erken başlayıp daha erken bitiriyorlar; genellikle 12-17 yaş arası denilebilir. Ancak bu süre sonrasında büyüme bitmiş olmuyor. Bu süreç sonrasında büyüme hızı yavaşlıyor ancak yeni bir değişim başlıyor; bu görsel olgunlaşma ya da karakteristik görünümün kazanılması dönemidir. Yani 17-18 yaşından sonraki süreçte yüzümüzde çok ciddi büyüme yaşanmasa da, vücudumuzdaki bize özgü karakteristik görünümün oluştuğu yılları yaşıyoruz. Bu süreç yirmili yaşların ortasına kadar devam ediyor.

Sonuç olarak sorumuzu hatırlarsak eğer, ergenlik dönemi bitene kadar burun ameliyatı olamaz mıyız? Evet olabilirsiniz. Ancak bu ameliyatın bir takım özellikler ve farklılıklar gösterdiğini bilmeniz gerekiyor. Yani klasik bir burun ameliyatı olmamanız gerekiyor. Bu nedenle öncelikle insan ve özellikle yüz gelişimi konusunda özel ilgiye sahip bir burun cerrahı araştırmalısınız. Çünkü yukarıda da bahsettiğim gibi yüz gelişimi ve değişiminiz yirmili yaşlara kadar devam ediyor. Bu nedenle büyüme noktaları olarak bilinen bazı önemli anatomik alanlara ameliyatınız sırasında çok özen gösterilmelidir, mümkünse hiç dokunulmamalı; ancak dokunmak zorunda kalınırsa da hasar vermekten özenle kaçınılmalıdır.

Detaylı bilgi almak için https://gurkankayabasoglu.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Peki ya diğer bir önemli soru: yalnızca estetik kaygılarla istenen Estetik Burun Ameliyatının ergenlik sırasında yapılması doğru olur mu? Bu soruya yanıtım ise; çok gerekli olmadığı durumlarda estetik burun ameliyatının ergenlik dönemi içinde yapılmaması gerektiğidir. Ancak burun travma sonrasında çok ciddi şekilde eğrilmiş ya da doğuştan çok eğri bir burun söz konusu ise fonksiyonel ameliyata estetik de eklenebilir. Bunun dışındaki durumlarda ise sadece fonksiyonu gözeten bir ameliyatın yapılması gerektiği düşüncesindeyim. Çünkü hayatımız ve önceliklerimizle ilgili doğru kararlar verebilmek için yeterli tecrübeye ve fikirsel olgunluğa erişmemiz gerekir. Bu nedenle ergenlik yaşlarının böyle önemli bir karar verebilmek için biraz erken olduğu düşüncesindeyim.

Bir cevap yazın